RAMAZAN VE REKLAMLAR

Bilindiği gibi ramazan ayı gelince özellikle gıda sektöründeki firmalar reklamlarına hız veriyorlar. Bu konuda en önde gelen markalar ise Coca Cola ve Pepsi.

Önce Coca Cola ile başlayalım. Bilindiği üzere Coca Cola yıllardır ülkemizde yayınladığı ramazan reklamlarında birlik beraberlik temasını işliyor. Tutan bir strateji olsa gerk ki bırakmadı yıllardır. Bu yıl yayınlanan reklamda tek başına iftar yapacak olan yaşlı bir adamı alıp ailesinin sofrasına getiren küçük bir kız kullanılmış.

Pepsi’nin reklamı ise biraz ilginç olmuş. Belki de Pepsi’nin bugüne kadar yayınladığı en kötü reklam olmuş denilebilir. Bir şelale yanında Azra Akın’ın da rol aldığı reklam filminde şelaleden yağan pepsiler ve hediye konuşma süreleri anlatılıyor.

GSM sektörü de ramazan kampanyalarını ve reklamlarını boş geçmeyen sektörlerden biri Vodafone ve Turkcell reklamları ile dikkat çekmeye çalışıyor.

Vodafone reklamında Osmanlı Devleti zamanındaki kıyafetler ile bir saz ekibi kurulmuş saz ekibinde ise BKM oyuncuları yer almakta. Çok Güzel Hareketler Bunlar ekibinin sazlı sözlü reklamı başarılı bir örnek olmuş durumda.

Turkcell’e baktığımızda ise Nar kampanyasını Ramazan Narı olarak duyuran Turkcell, davullar eşliğinde bir reklam filmi yayınlamış.

Pınar Sucuk reklamı da bir başka ramazan ayı reklamımız. Bu reklamda Kadir Çöpdemir torununa iftar vaktine sucuklu yumurta nasıl yetiştirilir onu anlatıyor. Tabi esprili bir dil ile.

Çaykur ise Müslüm Gürses’li bir ramazan reklamı ile çayın ne olduğunu anlatan bir ramazan reklamı yayınlayarak başarılı bir çalışmaya imza atmış.

Coca Cola

Pepsi

Vodafone

Turkcell

Pınar Sucuk

Çaykur

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s